TAJEMNICZE ZAKĄTKI W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

W dniach 10-12 grudnia 2019 r. uczniowie klas pierwszych złożyli wizytę w Bibliotece Miejskiej. Po budynku oprowadzał ich cysters-brat Dominik. Dzieci dowiedziały się, że w dawnych czasach mieszkali tu zakonnicy z Zakonu Cystersów. Budynek ten ma ciekawą historię. Na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje. Znajdowało się w nim kiedyś technikum, służył też nawet jako arsenał broni.
Brat Dominik i wspomagająca go przewodniczka rozpoczęli wędrówkę po gmachu biblioteki od znajdującej się na parterze wypożyczalni audiobooków, kaset i gier planszowych. Dzieci musiały uważnie słuchać opowieści cystersa, ponieważ wizyta w każdym pomieszczeniu kończyła się pytaniem dotyczącym wiadomości z historii. Jeśli odpowiedź była poprawna, uczniowie zdobywali punkt w postaci stempelka. Następne pomieszczenia, do których zaproszono dzieci to: wypożyczalnia dla dorosłych, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia, magazyn książek z przesuwanymi za pomocą specjalnych mechanizmów regałami, a na końcu - piwnica udekorowana pająkami i pajęczynami. Tutaj dzieci za zdobyte punkty otrzymały nagrodę.
Spotkanie z cystersem było bardzo pouczające i mamy nadzieję, że zachęciło ono małych czytelników do wizyty w tej pełnej tajemniczych zakamarków bibliotece. Każde dziecko może tu przyjść z rodzicami i się zapisać.

Więcej zdjęć można obejrzeć w GALERII w zakładce WYCIECZKI KLASOWE i na FB.