DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi - 22. 04. 2020 r.

Ziemia – trzecia z kolei (licząc od Słońca) planeta Układu Słonecznego, planeta, na której żyjemy – nasza planeta.
Czy wiesz, jaka jest? Jakie ma rozmiary, kształt? Co jest na niej, nad nią, a co w jej głębinie? Jak wygląda o poranku, w południe, a jak wieczorem i nocą?
Czy wiesz, czym jest dla Ciebie?
Noc, dzień, noc, dzień,…
Wiosna, lato, jesień, zima, wiosna, ….
To są nasze podstawowe rytmy. Podlegają im nasze organizmy. Uwzględniamy je w naszych planach. Za ich pośrednictwem wielki zewnętrzny świat wnika w naszą codzienność.
Dzień Ziemi 2020 wypada 22 kwietnia. Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest międzynarodowo, w wielu krajach. To doskonała okazja, by popularyzować wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, zwiększać świadomość ludzi, ale też – po prostu – docenić otaczającą nas przyrodę. 
Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, konferencji, spotkań i akcji, które w 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, musiały całkowicie zostać przeniesione do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.
Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.
Co możesz zmienić już teraz?
Dzień bez samochodu! Kiedy możesz, korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
Segreguj śmieci! Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki).
Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki.
Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać to, co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
Szukaj wielorazowych zamienników - plastikowe szczoteczki do zębów zamień na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. I dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.


autor tekstu i zdjęć - p. M. Scheer

Dodatkowe informacje