ANDRZEJKI W KLASIE 1A

By ponure myśli i kłopoty poszły precz za siódme płoty. Mimo, że dzieci uczą się zdalnie i nie przychodzą do szkoły, to nie przeszkodziło w tym, żeby 30 listopada zgodnie ze starą, polską tradycją obchodziły klasowe andrzejki.

Uczniowie poprzebierani we wróżki, wróżbitów i inne postacie z niecierpliwością łączyli się na zajęcia. Po zapoznaniu się ze sposobem obchodzenia tego święta w dawnych czasach dzieci przystąpiły do różnorodnych wróżb i przepowiedni. Wśród andrzejkowego czarowania nie mogło zabraknąć rzucania butów w kierunku drzwi. Dzieci grały w ruletkę - odczytywały co ich czeka w przyszłości. Grały również w karty, z których dowiadywały się kim zostaną, gdy dorosną. Losowały kolorowe kubki, pod którymi odnajdywały symbole: moneta to bogactwo, pierścionek – ślub, klucz – nowy dom, cukierek – szczęśliwe życie, samochodzik – podróż, serduszko – zakochanie, czarna kropka z papieru – pech, klocek – nowe zabawki. Losowały piórka ptasie, pod którymi ukryły się dary, którymi zostaną obdarzone w niedalekiej przyszłości. Zamiast lania wosku malowały czarną farbą kleksy. Odbyła się też mini andrzejkowa dyskoteka, która sprawiła dzieciom mnóstwo radości.

Wszyscy z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem uczestniczyli w andrzejkowych czarach, a andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. To była wyśmienita zabawa.


autor tekstu - p. J. Janiak

autorzy zdjęć - rodzice, p. J. Janiak

 

 

 

 

 

 

Dodatkowe informacje