UCZNIOWIE KLAS 0A, 0B I 1A NA WARSZTATACH ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

30 listopada 2016 r. uczniowie z klas 0a, 0b i Ia pojechali do Jedliny Zdrój na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Miłym zaskoczeniem był Renifer, który przyszedł do autokaru przywitać dzieci.

Podczas warsztatów dzieci pisały listy do Świętego Mikołaja, obejrzały film, który wprowadził wszystkich w radosny nastrój oczekiwania na 6 grudnia. Każde dziecko własnoręcznie ozdabiało piernik, a Mikołaj zdradził tajemnicę powstawania tego świątecznego smakołyku. Ozdabiając bombki i malując  gipsowe  figurki uczniowie dowiedzieli się jakie są zwyczaje, tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia.
Na koniec Elfy zaprosiły dzieci na słodki poczęstunek z pachnącą świąteczną herbatą.
Pełne wrażeń i obdarowane przez Mikołaja prezentami wróciły do swoich domów.
Mikołaju czekamy na Ciebie 6 grudnia!

O bożonarodzeniowych warsztatach można również przeczytać na:

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W KLASACH MŁODSZYCH

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, które były ciekawe, czy wyjdą szybko za mąż. Ten „męski” zwyczaj został zapomniany na początku wieku XX, wtedy w andrzejki zaczęli wróżyć razem panny i kawalerowie.

KLASA 1A

29 listopada w klasie 1a uczniowie mieli andrzejkowe zajęcia. Wychowawczyni, pani Anna Richter, przygotowała dla nich wróżby: lanie wosku, serca z imionami chłopców i dziewczynek, wróżbę "kubeczkową",  zabawę numeryczną itp. Dzieci z wielką radością uczestniczyły w zabawie, a te, które przebrały się za wróżkę lub czarodzieja, pomagały "czarować" za pomocą swoich różdżek. Zaprezentowane przez wychowawczynię wróżby na pewno zapadną w pamięć małych i bystrych obserwatorów i za rok to oni będą gospodarzami andrzejkowych zajęć. Koronną atrakcją był pyszny poczęstunek.

KLASA3A

W tym roku andrzejki w kl. 3A zorganizowali uczniowie. Maja, Zuzia, Marcelinka i Hania przygotował wróżby. Można było dowiedzieć się, kto kim zostanie gdy dorośnie, jakie przyjemne chwile czekają nas w przyszłości, no i kto pierwszy założy rodzinę. Śmiechu było co niemiara. Rodzice przygotowali mały poczęstunek. Wspaniały humor towarzyszył wszystkim uczestnikom zabawy.

KLASA 3B

KLASA 3D

"We wtorek 29.11.2016r. obchodziliśmy klasowe andrzejki. Każdy z uczniów przygotował wybraną przez siebie wróżbę. Wróżby były różnorodne. Ja przygotowałem papierowe serca z imionami. Chłopcy i dziewczynki wbijali na oślep szpilkę w kartkę. Imię, które zostało przebite oznaczało imię przyszłej żony lub męża. Nie zabrakło ustawiania butów, wróżb z plastikowymi kubeczkami, losów z przepowiedniami przyszłości.

Najbardziej podobała mi się wróżba Damiana z losami. Wylosowałem zdanie "Życie jest kolorowe". Zabrakło mi tylko lania gorącego wosku przez klucz do miski z zimną wodą.

Klasowe andrzejki były udane."

Miłosz Wodarz

"Andrzejki w naszej klasie bardzo mi się podobały, były po prostu odlotowe. Cieszę się, że Pani Ala zrobiła nam wszystkim niespodzianki. Jedną z tych niespodzianek były szaszłyki owocowe polane czekoladą. Podobały mi się wróżby z butami i z przebijaniem serca. Cieszę się, że odkryłam swoje przeznaczenie i sekrety. Przebiłam serce w miejscu, gdzie było zapisane imię Damian, a Damian w moje imię. Wróżbę z butami wygrała Julia, ja wyjdę za mąż jako czwarta.

Sądzę, że andrzejki nam się udały. Bardzo dziękuję za miły dzień."

Weronika Majka

"Najpierw przygotowaliśmy wróżby, a potem każdy podchodził do stolika i wybierał wróżbę. Rzucaliśmy grosikami do celu, była ozdoba z wróżbami i losowanie sympatii. Andrzejki były fantastyczne. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też się odbędą."

Zosia Zimny

"Andrzejki to starodawny zwyczaj wróżenia, czy się spełnią Twoje marzenia. Na andrzejkach można wróżyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest przypinanie szpilek do serduszek, innym lanie wosku przez oczko od klucza. Nasze klasowe andrzejki przebiegły w dobrym nastroju, ponieważ zachowywaliśmy się grzecznie. Na koniec zabawy zjedliśmy szaszłyki owocowe. Było to nowe i radosne przeżycie."

Paweł Marciniszyn

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

22 i 29 listopada 2016 roku uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zanim dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, poznały bibliotekę, dowiedziały się, gdzie znajdują się książki przeznaczone dla najmłodszych i jak należy wypożyczyć książkę, wysłuchały wiersza J. Huszczy „Skarga książki”, obejrzały prezentację multimedialną i odgadywały zagadki związane z postaciami z lektur szkolnych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali drobne upominki, listy dla rodziców, ale przede wszystkim samodzielnie wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki szkolnej.

Więcej artykułów…

1. SKARBY ZIEMI W KLASIE 3D