ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

30 listopada 2017 roku w wielu klasach odbyły się szkolne andrzejki. Uczniowie zapoznali się z tradycjami i obrzędami naszego kraju związanymi z tym świętem.

ANDRZEJKI W KLASIE 1A

ANDRZEJKI W KLASIE 1B

W klasie 1B uczniowie hucznie obchodzili andrzejki w czwartek 30 listopada. Na ten zabawowy czas wiele dzieci przygotowało ciekawe i śmieszne wróżby zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Były więc: wróżby z butami, przekłuwanie serc z imionami, numerologia, mowa kwiatów i kolorów, losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu i wiele, wiele innych. Rodzice przygotowali też na ten dzień dla dzieci przepyszne ciasteczka z wróżbami. Andrzejkowej zabawie w klasie 1B towarzyszyło przysłowie: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. I chociaż dzisiaj nikt już nie wierzy w andrzejkowe wróżby przepowiadające przyszłość, to wróżącym w zabawie towarzyszyła żartobliwa nadzieja, że szczęśliwa przepowiednia się jednak spełni.

ANDRZEJKI W KLASIE 1C

ANDRZEJKI W KLASIE 2A

30 listopada 2017 r. w klasie 2A odbyły się klasowe andrzejki. Było wesoło i tajemniczo. Dzieci z pomocą swojej Pani przygotowały wróżby, a rodzice zadbali o smaczny poczęstunek. Malwina przebrała się za czarnoksiężnika i miała czarodziejską pałeczkę. Uczniowie liczą zatem, że wszystkie dobre wróżby się spełnią.

ANDRZEJKI W KLASIE 2C

30 listopada 2017 r. w naszej klasie odbyły się andrzejki. W tym dniu każdy z nas szukał odpowiedzi na pytania związane z przyszłością: Kim będę? Kogo poślubię? My już wiemy, że na przykład nasz kolega Maks w przyszłości zostanie prezydentem Polski, Zosia nauczycielką, a Szymon marynarzem! To był udany dzień. Śmiechu było co niemiara i wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani wróżbami andrzejkowymi. Zresztą zobaczcie sami!

UCZNIOWIE KLASY 6C PROMUJĄ WOLONTARIAT

Uczniowie klasy 6c kolejny raz dowiedli, że idee związane z wolontariatem są bliskie ich sercom. Tym razem umiejętność współpracy oraz swoją skuteczność w działaniu pokazali, organizując klasową zbiórkę darów dla świdnickiego schroniska dla zwierząt. Dzięki ogromnej empatii dzieciaków oraz ich wrażliwości na krzywdę innych, udało się zebrać sporo potrzebnych artykułów. Dary zostały dostarczone do schroniska w czwartek, 30 listopada, przez reprezentantów klasy 6c i wychowawczynię świetlicy - Panią Krzysztofę Solak, która od początku wspiera działania wolontarystyczne uczniów.
Przypomnijmy, że uczniowie kl. 6c od początku roku szkolnego żywo promują wolontariat, wspomagając potrzebujących: we wrześniu zebrali artykuły szkolne dla jednego ze świdnickich domów dziecka, do którego udali się z wizytą w celu przekazania darów i odwiedzenia rówieśników, w październiku przekazali TMLiKPW zebrane przez siebie znicze na polskie cmentarze na Kresach, w listopadzie pamiętali o wyżej opisane akcji zbiórki artykułów dla zwierząt, a grudzień to dla dzieci z 6c miesiąc organizowania paczek z żywnością dla Polaków zamieszkałych za wschodnią granicą.
Dzięki tym inicjatywom uczniowie nie tylko dostrzegają i są wrażliwi na potrzeby środowiska lokalnego, ale również potrafią wskazać w środowisku lokalnym organizacje i instytucje zajmujące się wolontariatem.

WARSZTATY CHEMICZNE NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM

30. 11. 2017 r.  grupa uczniów z klas VII, która  chętnie poszerza swoje zainteresowania naukami ścisłymi, uczestniczyła w cyklicznych warsztatach chemicznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestnicy zajęć mieli możliwość rozwijać swoje zainteresowania poprzez indywidualne wykonywanie doświadczeń chemicznych w laboratorium. Byli również obserwatorami pokazów wykonywanych przez pracowników uczelni. Zostali podzieleni na dwie grupy.

Doświadczenia, które zostały wykonywane  przez uczniów grupy I to :

- rozdzielanie mieszanin jednorodnych i niejednorodnych poprzez wykorzystanie różnych metod takich jak: sączenie, ekstrakcja, destylacja, chromatografia.

Doświadczenia  wykonywane przez uczniów grupy II  to :

- zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna.

Z relacji uczniów wynika, że zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Było to dla nich nowe doświadczenie naukowe, ponieważ po raz pierwszy mieli możliwość poczuć się jak prawdziwy chemik w laboratorium, używając szkła i sprzętu laboratoryjnego oraz różnych odczynników chemicznych. Prawdziwą frajdą był również strój chemika, czyli fartuch, okulary, rękawiczki.

Myślę, że każdy uczeń wyniósł z zajęć laboratoryjnych nowe doświadczenie i miał możliwość poszerzać swoje pasje naukowe.