KONCERT SYMFONICZNY DLA MŁODZIEŻY W FILHARMONII SUDECKIEJ W WAŁBRZYCHU

28 lutego 2019 r. uczniowie klas: 6b (22 osoby), 5b (23 osoby), 6c (4 osoby) i 7a (osoba) pod opieką p. Kamilli Banaszczyk i p. Marty Scheer pojechali na koncert symfoniczny dla młodzieży do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

W programie koncertu znalazły się Uwertura "Egmont" Ludwiga van Beethovena i Symfonia Fantastyczna Hektora Berlioza. Uczniowie na żywo mogli poznać skład orkiestry symfonicznej, zobaczyć, na czym polega praca dyrygenta, poznać sylwetki dwóch kompozytorów, o których opowiadał dyrygent, oraz historię granych utworów. Uczniom najbardziej podobał się "Marsz na stracenie" i "Sabat czarownic" z Symfonii Fantastycznej.

LAUREATKA Z ÓSEMKI!

Z prawdziwą radością pragniemy poinformować, że uczennica naszej szkoły, Olimpia Pijanowska z klasy 8b, została laureatką XVI Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązaczek”.

Znakomity wynik pozwolił uzyskać Olimpii dodatkowe uprawnienia, takie jak: zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.
Nasza laureatka weźmie udział w uroczystej gali, która odbędzie się pod koniec marca we Wrocławiu.
Pozostali uczestnicy konkursu: Michał Bartela (kl. 8a) i Klaudia Owczarek (kl. 8a) również  poradzili sobie bardzo dobrze w ostatnim etapie i zdobyli tytuł finalisty. W nagrodę otrzymają dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Gratulujemy sukcesów. Jesteśmy z Was bardzo dumni!

Dużo czasu poświęciłam na przygotowanie do konkursu, więc gdy w końcu nadszedł ten wielki dzień, odczuwałam stres. Ogromny stres. Jednak udało mi się opanować i zmobilizować do działania.
   Po przyjeździe do Wrocławia, znalezieniu swojego miejsca i powtórzeniu najważniejszych wiadomości nadeszła wyczekiwana chwila, czyli rozpoczęcie finału konkursu „zDolny Ślązaczek”. Kolejne 90 minut pracowałam na najwyższych obrotach. Dopiero po wyjściu z sali poczułam ulgę i zmęczenie. Byłam zadowolona z mojej pracy, aczkolwiek nie spodziewałam się, że zostanę laureatką - oczywiście było to moje marzenie, ale samo słowo "laureat" brzmiało wtedy (i nadal brzmi!) dla mnie jak coś odległego i nieosiągalnego.
   Kiedy pani dyrektor przyszła mnie poinformować o moim wyniku, nie mogłam uwierzyć w to, co usłyszałam. Zostałam laureatką! To słowo wybrzmiewało w mojej głowie jak echo. Ucieszyłam się, podziękowałam za gratulacje, ale nie docierało do mnie wtedy, co to oznacza. Nadal nie dowierzałam, że udało mi się spełnić marzenie i osiągnąć zamierzony cel. Tytuł laureata XVI Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązaczek” brzmi jak sen, ale już bardziej przyziemny.
   Kosztowało mnie to wiele godzin pracy i prawie całe ferie zimowe, ale uważam, że było warto. Dzięki temu zrozumiałam, że jeśli ma się jakiś cel, trzeba dążyć nieustannie do zrealizowania go, a porażki należy traktować jako potknięcia i cenne lekcje w drodze na szczyt.
Olimpia Pijanowska, laureatka XVI Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego „zDolny Ślązaczek”

WARSZTATY CHEMICZNE "LABORATORIUM CHEMICZNE W NASZEJ KUCHNI" PROWADZONE PRZEZ P. U. LASKĘ

Kuchnia to doskonały warsztat pracy, w którym można odkrywać i wyjaśniać ciekawe procesy. 27 lutego 2019 r. dzieci z klas 0A, 1A, 1B i 2A  odkrywały tajniki arcyciekawej nauki – chemii.

Składniki do przeprowadzanych eksperymentów można znaleźć w każdej kuchni, m.in. sodę, sok z czerwonej kapusty i ocet. Wszystkie dzieci czynnie brały udział w warsztatach. Wykonywały proste, ale bardzo ciekawe i pomysłowe doświadczenia chemiczne oraz obserwowały zachodzące reakcje.  Eksperymenty dotyczyły m.in. wytwarzania się gazu – dwutlenku węgla.  Serdecznie dziękujemy Pani Urszuli Lasce za przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów oraz wprowadzenie dzieci w wyjątkowy, czarodziejski świat chemii.

Więcej zdjęć z tych warsztatów można znaleźć na: https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-8-im-Kawaler%C3%B3w-Orderu-U%C5%9Bmiechu-w-%C5%9Awidnicy-252951164793303/